twitter
    Przegląd informacji na temat ekologicznych i odnawialnych źródeł energii oraz budownictwa energooszczędnego: energia wodna, słoneczna, wiatru, biopaliwa, biomasa, biogaz

ROCKWOOL i VIESSMANN pomagają oszczędzać energię w budynkach

Ponad 70% energii, zużywanej przez polskie domy i mieszkania, pochłania ogrzewanie – wynika z najnowszego raportu ROCKWOOL Polska – „Termolokata – inwestycja w ciepły dom”. Mimo to wiele nieruchomości jest niedogrzanych. Powodem są przede wszystkim wysokie ceny energii oraz słaba termoizolacyjność budynków w Polsce. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, firmy ROCKWOOL Polska i VIESSMANN przygotowały wspólnie dwa programy obliczeniowe. Pomagają one w wyborze efektywnych energetycznie rozwiązań budowlanych i instalacyjnych, gwarantujących komfort cieplny i niskie koszty eksploatacji nieruchomości.

Aplikacja do optymalizacji zużycia energii i kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych
Pierwszy z programów to prosta aplikacja dla inwestorów indywidualnych. Służy ona do oszacowania wysokości zużycia energii w domach jednorodzinnych oraz pozwala na dobór optymalnych rozwiązań budowlanych gwarantujących
jej oszczędność.

Aby skorzystać z programu, użytkownik wybiera najpierw z bazy interesujący go modelu domu spośród 20 popularnych projektów domów jednorodzinnych, opracowanych przez biuro projektowe ArchTim. Następnie ustawia ogólne parametry charakterystyczne dla planowanego budynku - dane klimatyczne i położenie w stosunku do kierunków świata. Na koniec wybiera najbardziej optymalne, pod względem efektywności energetycznej, rozwiązania budowlane z oferty ROCKWOOL
i VIESSMANN lub korzysta z gotowych propozycji funkcjonujących w danym projekcie domu. Aplikacja umożliwia zapisanie otrzymanych wyników na komputerze lub ich wydruk w formie raportu. Kalkulator jest dostępny na stronach internetowych ROCKWOOL i VIESSMANN: www.rockwool.pl oraz www.viessmann.pl

Program do obliczania wskaźnika EP
Druga aplikacja jest skierowana do specjalistów budowlanych. Służy ona do obliczania wskaźnika EP - zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzania budynku w oparciu o rozwiązania z oferty firm ROCKWOOL i VIESSMANN.

Program wykonuje obliczenia zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r.
w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej. W przeprowadzanych obliczeniach uwzględniono m.in. normy: PN-EN ISO 13790,
PN-EN 12831, PN-EN ISO 14683.

Aby przeprowadzić obliczenia i analizy, użytkownik wybiera najpierw typ budynku, który chce ocenić oraz ustala, czy będzie posługiwał się metodą uproszczoną (dopuszczoną dla niektórych budynków), czy dokładną. Następnie określa położenie geograficzne analizowanego obiektu poprzez wskazanie najbliższej stacji klimatycznej, dla której istnieją dane meteorologiczne udostępnione przez Ministerstwo Infrastruktury. Kolejne dane potrzebne do obliczeń to:
- wymiary geometryczne obiektu;
- precyzyjne dane odnośnie budowy ściany, podłogi i okna;
- szczegółowe informacje na temat systemu grzewczego w budynku oraz zastosowanej wentylacji (np. wentylacja naturalna, mechaniczna z odzyskiem ciepła itp.).

Aby wyniki obliczeń były jak najdokładniejsze, użytkownik może wykorzystać dane i informacje zawarte w specjalnie przygotowanych bazach zawierających rozwiązania firm ROCKWOOL i VIESSMANN. Dzięki temu w kalkulacjach wykorzystywane są realne parametry produktów i rozwiązań, a nie przybliżone wartości normowe.

Kolejnym krokiem, podczas wykonywania obliczeń w programie, jest określenie niezależnych stref temperaturowych w obiekcie poprzez podanie ich wymiarów, szczegółów budowy oraz udziału poszczególnych systemów grzewczych/chłodzących działających na ich obszarze.

W wyniku przeprowadzonych obliczeń użytkownik otrzymuje: wartość wskaźnika EP, graniczną wartość EP według warunków technicznych dla budynku nowego i modernizowanego oraz wartość EK – bardzo ważnego wskaźnika, określającego jednostkowe zapotrzebowanie na energię do ogrzania/chłodzenia budynku. Wszystkie te wyniki wyświetlają się na przejrzystym suwaku graficznym. Dla wygody użytkownika program umożliwia ich wydrukowanie.

Na podstawie wykonanych obliczeń można następnie wydrukować - w programie BuildDesk Energy Certyficate, z którym aplikacja jest kompatybilna - świadectwo energetyczne istniejącego budynku lub projektowaną charakterystykę energetyczną budynku. Kalkulator jest dostępny na stronach internetowych ROCKWOOL i VIESSMANN: www.rockwool.pl oraz www.viessmann.pl

Programy obliczeniowe dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych to nie koniec współpracy pomiędzy ROCKWOOL i VIESSMANN. Firmy już zapowiadają dalsze wspólne działania na rzecz poprawy wykorzystania energii w budynkach.
„W najbliższym czasie planujemy między innymi wspólną obsługę zapytań od klientów indywidualnych dotyczącą zastosowania izolacji w budynkach oraz doboru optymalnego systemu grzewczego z oferty Viessmann” – komentuje Jakub Dygas, Kierownik Działu Doradztwa i Komunikacji ROCKWOOL Polska.

Unia Europejska osiąga porozumienie w sprawie energooszczędnego budownictwa

Parlament Europejski i Rada Europy osiągnęły 17 listopada br. porozumienie dotyczące zakresu zmian w Dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Mają one przyspieszyć proces poprawy standardu energetycznego obiektów, zarówno nowych, jak i już istniejących, w celu ograniczenia zużycia energii przez budynki przy jednoczesnym zapewnieniu milionom Europejczyków komfortu i niskich kosztów ich użytkowania.

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami w Dyrektywie EPBD, już od 2020 roku, powinny być wznoszone wyłącznie budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, w tym oczywiście ciepło, zasilane, choćby częściowo, z odnawialnych źródeł energii. Natomiast systematyczną poprawę standardu energetycznego istniejących obiektów ma zapewnić zobowiązanie państw członkowskich do wdrożenia różnorodnych systemów finansowych wspierających budownictwo energetyczne.

Przyjęte zmiany zobowiązują państwa Unii Europejskiej do takiego zorganizowania systemów certyfikacji energetycznej budynków, by każdy potencjalny nabywca i najemca miał dostęp do świadectwa energetycznego i nie musiał rezygnować ze swych praw z braku możliwości wyegzekwowania ich przez państwo.

Maria Dreger, Manager ds. Norm i Standardów
ROCKWOOL Polska
Wdrożenie nowych rozwiązań w Polsce pomoże poprawić nasz krajowy system certyfikacji tak, by bardziej służył ludziom - komentuje Maria Dreger, Manager ds. Norm i Standardów ROCKWOOL Polska. Im szybciej się to stanie, tym więcej zaoszczędzimy energii i pieniędzy, czyli poprawimy warunki życia ludzi, a jednocześnie pomożemy w racjonalizowaniu polityki energetycznej państwa i zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego – dodaje Maria Dreger.

Andris Piebalgs, Komisarz Unii Europejskiej ds. polityki energetycznej podkreśla, że osiągnięte porozumienie to także klucz do realizacji celów pakietu klimatyczno-energetycznego, a przede wszystkim do redukcji emisji gazów cieplarnianych i uzyskania oszczędności energii. Przyjęte uzgodnienia mają więc duże znaczenie dla zbliżającego się szczytu klimatycznego COP 15 w Kopenhadze. Poprawa efektywności energetycznej budynków to skuteczny sposób walki ze zmianami klimatu i poprawy bezpieczeństwa energetycznego – dodaje Andris Piebalgs.

Obecnie budynki na terenie Unii Europejskiej są odpowiedzialne za zużycie 40% energii i produkcję 36% CO2 emitowanego przez państwa członkowskie. Szacuje się, że wprowadzenie zmian w Dyrektywie EPBD pozwoli na redukcję emisji gazów cieplarnianych aż o 70% w stosunku do obecnego limitu przyznanego UE przez protokół z Kioto. Ponadto, dzięki inwestycjom w lepszy standard energetyczny budynków przeciętne statystyczne europejskie gospodarstwo domowe będzie mogło wydać mniej rocznie na ogrzewanie o około 1200 złotych.

Zmiany w Dyrektywie EPBD muszą jeszcze zostać formalnie przyjęte przez Radę Europy, co najprawdopodobniej będzie miało miejsce podczas jej grudniowego posiedzenia. Następnie państwa członkowskie będą zobowiązane do wprowadzenia ich w życie do końca 2011 roku.